Gram Altın 6.654,06 -2,19% USD/TRY 45,5977 +0,19% EUR/TRY 53,2744 -0,30% Sterlin 61,0671 -0,53% Bitcoin 78.101,00 +0,05%
PiyasaDetay

EMKEL Bilanço Analizi: Satışlar Arttı, Faaliyet Kârı Pozitife Döndü

Yayınlanma
Okuma Süresi 9 Dakika
Güncellendi
EMKEL bilanço analizi 2026 ilk çeyrek kapak görseli; Emek Elektrik satış ve faaliyet kârı toparlanması

EMKEL bilanço analizi için 2026 ilk çeyrek finansalları açıklandı. Emek Elektrik Endüstrisi A.Ş., yılın ilk üç ayında 278,2 milyon TL hasılat, 94,8 milyon TL brüt kâr ve 47,3 milyon TL FAVÖK açıkladı. Şirketin net zararı ise geçen yılın aynı dönemindeki 135,7 milyon TL’den 28,1 milyon TL’ye geriledi.

İçindekiler
  1. EMKEL İlk Çeyrek Bilançosunda Ne Açıkladı?
  2. Brüt Kâr Artışı Neden Önemli?
  3. Net Zarar Neden Devam Etti?
  4. EMKEL’in Bilanço Yapısı Ne Söylüyor?
  5. Nakit Tarafı Neden Dikkat Çekiyor?
  6. Kontrolmatik Payı EMKEL İçin Neden Önemli?
  7. EMKEL Hissesi Son Bir Ayda Nasıl Performans Gösterdi?
  8. Bilanço Günü AKD Ne Gösterdi?
  9. Son Bir Aylık Takas Ne Anlatıyor?
  10. EMKEL Bilançosu Güçlü mü?

Bu bilanço ilk bakışta “zarar devam ediyor” diye okunabilir. Ama bence asıl mesele o kadar düz değil. EMKEL’de satışlar belirgin artmış, brüt kâr güçlü toparlanmış, FAVÖK pozitife dönmüş ve esas faaliyet tarafı geçen yılki zarardan kâra geçmiş. Yani şirket operasyonel tarafta geçen yılın aynı dönemine göre çok daha iyi bir çeyrek geçirmiş.

Fakat tablo tamamen rahat da değil. Net zarar hâlâ devam ediyor. Nakit seviyesi sert düşmüş, net borç artmış ve net parasal pozisyon kaybı sonucu aşağı çekmiş. Bu nedenle EMKEL bilançosunu “toparlanma başladı ama kâra geçiş henüz tamamlanmadı” diye okumak daha doğru olur.

Kısa özet: EMKEL 2026 ilk çeyrekte 278,2 milyon TL hasılat, 94,8 milyon TL brüt kâr, 47,3 milyon TL FAVÖK ve 28,1 milyon TL net zarar açıkladı. Satışlar yıllık bazda %56, brüt kâr %171 arttı. Esas faaliyet kârı pozitife dönerken, net zarar geçen yılki 135,7 milyon TL seviyesinden 28,1 milyon TL’ye geriledi.
Hasılat
278,2 milyon TL oldu; yıllık bazda %56 arttı.
Brüt kâr
94,8 milyon TL’ye yükseldi; brüt kârda güçlü toparlanma var.
Net zarar
28,1 milyon TL’ye geriledi; zarar azaldı ama tamamen bitmedi.

EMKEL İlk Çeyrek Bilançosunda Ne Açıkladı?

Emek Elektrik’in 2026 ilk çeyrek hasılatı 178,7 milyon TL’den 278,2 milyon TL’ye yükseldi. Bu da yıllık bazda yaklaşık %56 artış anlamına geliyor. Şirket için en güçlü sinyal burada başlıyor; çünkü satış tarafında geçen yılın aynı dönemine göre belirgin bir toparlanma var.

Brüt kâr tarafı daha da güçlü. EMKEL’in brüt kârı 35,0 milyon TL’den 94,8 milyon TL’ye çıktı. Brüt kârdaki artış yaklaşık %171 seviyesinde. Hasılat artarken brüt kârın daha hızlı yükselmesi, şirketin maliyet tarafında daha iyi bir çeyrek geçirdiğini gösteriyor.

FAVÖK de geçen yılki negatif seviyeden pozitife döndü. 2025 ilk çeyrekte eksi 20,6 milyon TL olan FAVÖK, 2026 ilk çeyrekte 47,3 milyon TL’ye yükseldi. Esas faaliyet kârı ise geçen yılki 69,8 milyon TL zarardan 19,4 milyon TL kâra geçti.

Kalem 2025/1Ç 2026/1Ç Değişim / Yorum
Hasılat 178,7 milyon TL 278,2 milyon TL +%56
Brüt kâr 35,0 milyon TL 94,8 milyon TL +%171
Esas faaliyet kârı -69,8 milyon TL 19,4 milyon TL Zarardan kâra döndü
FAVÖK -20,6 milyon TL 47,3 milyon TL Pozitife geçti
Net dönem zararı -135,7 milyon TL -28,1 milyon TL Zarar belirgin azaldı

İlk bakışta EMKEL bilançosunda en dikkat çekici taraf, faaliyet kârlılığındaki dönüş. Geçen yıl aynı dönemde zarar yazan esas faaliyet tarafı bu çeyrekte artıya geçmiş. Bu, şirketin sadece ciro büyütmediğini, aynı zamanda operasyonel tarafta da daha iyi bir tablo yakaladığını gösteriyor.

EMKEL 2026 ilk çeyrek bilanço analizi; satışlar, brüt kâr, faaliyet kârı, net zarar, net borç ve hisse performansı özeti
EMKEL 2026 ilk çeyrekte satışlarını ve brüt kârını artırırken, faaliyet kârı pozitife döndü; net zarar ise azalsa da devam etti.

Brüt Kâr Artışı Neden Önemli?

EMKEL’de brüt kâr artışı bu bilançonun en güçlü tarafı. Hasılat %56 artarken brüt kârın %171 yükselmesi, şirketin satışlarından elde ettiği kâr oranının belirgin şekilde iyileştiğini gösteriyor.

Brüt kâr marjı kabaca %19,6 seviyesinden %34,1 seviyesine çıkmış görünüyor. Bu, üretim ve satış tarafında geçen yılın aynı dönemine göre daha verimli bir yapı oluştuğunu düşündürüyor.

Burada faaliyet raporundaki ticari gelişmeler de tabloyu destekliyor. Şirket, küresel pazarlarda ticari faaliyetlerini artırdığını, yeni müşteri kazanımları ve artan teklif hacminin büyümeyi desteklediğini belirtiyor. Asya-Pasifik, Avrupa, Kafkasya, Orta Asya, Afrika, Orta Doğu ve ABD tarafında satış faaliyetlerinin sürdüğü de faaliyet raporunda yer alıyor.

PiyasaDetay yorumu: EMKEL’de bu çeyreğin en net olumlu tarafı brüt kâr ve faaliyet kârı. Şirket satış büyümesini kârlılığa çevirmeye başlamış görünüyor. Ancak net zararın devam etmesi nedeniyle bu toparlanmanın kalıcı olup olmadığı sonraki çeyreklerde daha net anlaşılacak.

Net Zarar Neden Devam Etti?

EMKEL’in 2026 ilk çeyrek net zararı 28,1 milyon TL oldu. Geçen yıl aynı dönemde zarar 135,7 milyon TL idi. Yani şirket hâlâ zarar yazıyor; fakat zararın boyutu ciddi şekilde azalmış durumda.

Burada önemli ayrım şu: Şirket operasyonel tarafta kâra geçmiş. Esas faaliyet kârı 19,4 milyon TL seviyesinde. Fakat net parasal pozisyon kaybı ve vergi etkisi, dönem sonucunu yeniden zarara çevirmiş.

Finansal tablolarda net parasal pozisyon kaybı 72,0 milyon TL olarak görünüyor. Bu kalem, faaliyet tarafındaki iyileşmeye rağmen net sonucu aşağı çeken ana başlıklardan biri. Finansman giderleri 10,1 milyon TL seviyesinde, finansman gelirleri ise 45,6 milyon TL olarak açıklanmış.

Yani EMKEL’de net zarar, faaliyet tarafındaki zayıflıktan değil; daha çok parasal pozisyon ve vergi etkisinden kaynaklanmış görünüyor. Bu yüzden bilançoyu sadece “zarar açıkladı” diye okumak eksik olur.

Bilanço kalemlerini değerlendirirken brüt kâr, FAVÖK, net kâr ve nakit akışı arasındaki farkı doğru ayırmak gerekir. Bu kavramları daha geniş çerçevede okumak isteyenler için bilanço analizi nasıl yapılır rehberi yardımcı olabilir.

EMKEL’in Bilanço Yapısı Ne Söylüyor?

EMKEL’in toplam varlıkları 2025 yıl sonundaki 2,46 milyar TL seviyesinden 2026 ilk çeyrek sonunda 2,47 milyar TL’ye sınırlı yükseldi. Dönen varlıklar 1,50 milyar TL seviyesinde kaldı. Duran varlıklar ise 968,6 milyon TL olarak açıklandı.

Özkaynaklar tarafında hafif bir gerileme var. Ana ortaklığa ait özkaynaklar 1,08 milyar TL’den 1,05 milyar TL’ye indi. Bu düşüşte dönem zararının etkisi var.

Net borç tarafı ise dikkat istiyor. Fintables verisine göre net borç 372,9 milyon TL’den 391,4 milyon TL’ye yükseldi. Bu yaklaşık %5 artış anlamına geliyor. Net borç seviyesi şirket ölçeğine göre çok yüksek görünmese de, nakit tarafındaki sert düşüş nedeniyle yakından izlenmeli.

Bilanço Kalemi 2025/12 2026/3 Değişim / Yorum
Dönen varlıklar 1,49 milyar TL 1,50 milyar TL Sınırlı değişim
Duran varlıklar 968,2 milyon TL 968,6 milyon TL Sınırlı değişim
Toplam varlıklar 2,46 milyar TL 2,47 milyar TL Yatay
Net borç 372,9 milyon TL 391,4 milyon TL +%5
Özkaynaklar 1,08 milyar TL 1,05 milyar TL -%3

Bu tabloyu ben şöyle okurum: EMKEL’in faaliyet tarafı toparlanıyor ama bilanço tarafında nakit ve net borç başlıkları daha dikkatli izlenmeli. Özellikle kâr tarafındaki toparlanma nakit yaratımına daha güçlü yansırsa, bilanço kalitesi daha ikna edici hale gelir.

Nakit Tarafı Neden Dikkat Çekiyor?

EMKEL bilançosunda en zayıf görünen alanlardan biri nakit tarafı. Nakit ve nakit benzerleri 77,5 milyon TL’den 9,1 milyon TL’ye gerilemiş. Matrik ekranında da nakit tarafındaki yıllık düşüş %54 olarak görünüyor.

İşletme faaliyetlerinden nakit akışı 6,6 milyon TL pozitif. Geçen yıl aynı dönemde bu kalem 41,4 milyon TL negatifti. Bu iyi bir dönüş. Fakat finansman faaliyetlerinden 68,5 milyon TL nakit çıkışı olması, dönem sonu nakdin sert düşmesine neden olmuş.

Burada şirket için asıl soru şu: Operasyonel kârlılıkta başlayan toparlanma, önümüzdeki çeyreklerde daha güçlü nakit üretimine dönüşecek mi?

PiyasaDetay yorumu: EMKEL’de işletme nakit akışının pozitife dönmesi olumlu. Ama dönem sonu nakdin 9,1 milyon TL’ye gerilemesi bilanço açısından izlenmesi gereken bir nokta. Faaliyet kârı artıyor; şimdi bu iyileşmenin nakit tarafında daha görünür hale gelmesi gerekiyor.

Kontrolmatik Payı EMKEL İçin Neden Önemli?

EMKEL’in ortaklık yapısında Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. %19,41 payla yer alıyor. Kontrolmatik’in yönetimi 2023 yılında devralması sonrası EMKEL tarafındaki beklentiler de yeniden şekillenmişti.

Faaliyet raporunda Kontrolmatik’in çoğunluk hissesini devralmasıyla finansal altyapının güçlendiği, tedarik süreçlerinde iyileştirmeler sağlandığı ve teslimat sürelerinin kısaltıldığı ifade ediliyor. Bu açıklama, EMKEL’in son dönemdeki operasyonel toparlanmasının arka planı açısından önemli.

Kontrolmatik tarafında da 2026 ilk çeyrek bilançosu ayrı bir başlık olarak öne çıkmıştı. Grup tarafındaki borçluluk, finansman giderleri ve iştirak yapısını daha geniş okumak isteyenler için PiyasaDetay’da yayımlanan KONTR bilanço analizi yazısı da bu çerçevede takip edilebilir.

Ancak burada beklentiyi abartmamak lazım. Kontrolmatik bağlantısı şirket için stratejik bir başlık olabilir; fakat EMKEL fiyatlamasında asıl belirleyici olan yine kendi satışları, kârlılığı, nakit akışı ve net zararının seyri olacak.

EMKEL Hissesi Son Bir Ayda Nasıl Performans Gösterdi?

EMKEL hissesi son bir ayda yaklaşık %11,18 yükseldi. Hisse 11 Mayıs 2026 kapanışında 24,26 TL seviyesinde yer aldı. Aynı ekranda 52 haftalık en yüksek seviye 131,60 TL, 52 haftalık en düşük seviye ise 17,84 TL olarak görünüyor.

Bu veri önemli. Çünkü son bir ayda bir toparlanma var; ama yıllık performans hâlâ zayıf. EMKEL son bir yılda yaklaşık %23,66 değer kaybetmiş durumda. Yani kısa vadede toparlanma denemesi görülse de, hisse hâlâ geçen yılki yüksek seviyelerden oldukça uzakta.

Bilanço bu açıdan kritik. Çünkü operasyonel toparlanma verisi gelmiş olsa da, yatırımcı tarafında kalıcı güven için net zarar, nakit ve borç tarafında daha güçlü sinyaller gerekiyor.

Gösterge Veri Yorum
Son fiyat 24,26 TL Bilanço günü kapanış seviyesi
Son 1 ay getiri +%11,18 Kısa vadeli toparlanma var
Son 1 yıl getiri -%23,66 Yıllık performans zayıf
52 haftalık yüksek 131,60 TL Hisse zirveden oldukça uzak
52 haftalık düşük 17,84 TL Dip bölgeden toparlanma var

Bilanço Günü AKD Ne Gösterdi?

EMKEL bilanço günü %2,33 düşüşle 24,26 TL seviyesinde kapandı. Gün içi yüksek 24,90 TL, düşük ise 24,00 TL oldu. Günlük ekranda en çok alan kurum Tacirler, en çok satan kurum ise Ziraat olarak görünüyor.

Günlük aracı kurum dağılımında Tacirler, Deniz, İş Yatırım, Midas ve Bank of America YB net alım tarafında öne çıktı. Satış tarafında ise Ziraat, Oyak, Ak Yatırım, Yapı Kredi ve Garanti dikkat çekti.

Net aktif hacmin eksi 25,1 milyon TL seviyesinde olması, kısa vadeli akışın çok güçlü olmadığını gösteriyor. Bu yüzden bilanço günü fiyatlamasında coşkulu bir tepki değil, daha temkinli bir duruş vardı demek daha doğru olur.

Net Alım Tarafı Net Adet Net Satış Tarafı Net Adet
Tacirler 344.998 Ziraat -325.940
Deniz Yatırım 172.036 Oyak -292.612
İş Yatırım 118.730 Ak Yatırım -275.569
Midas 103.955 Yapı Kredi -163.330
Bank of America YB 96.104 Garanti -77.480

Bu AKD tablosunu tek başına büyük bir sinyal gibi okumamak lazım. Ama piyasanın ilk tepkisi açısından şunu söylüyor: EMKEL’de operasyonel toparlanma görülse de, net zarar ve nakit tarafındaki soru işaretleri nedeniyle yatırımcıların ilk tepkisi temkinli kalmış.

Son Bir Aylık Takas Ne Anlatıyor?

Son bir aylık takas verisinde kurumsal yatırımcı payının %20,09’dan %23,39’a yükseldiği, bireysel yatırımcı payının ise %79,91’den %76,61’e gerilediği görülüyor. Bu, EMKEL’de son bir ayda kurumsal tarafın payının arttığını gösteriyor.

Kurum bazında en çok artan tarafta Bank of America YB, Ak Yatırım, Ziraat, İnfo ve Yatırım Fonu dikkat çekiyor. En çok azalan tarafta ise Marbaş, Garanti, İş Yatırım, Midas ve Tacirler yer alıyor.

Bu veri hisse açısından olumlu sayılabilecek bir detay. Çünkü yıllık performans zayıfken, son bir ayda kurumsal payın artması yatırımcı ilgisinin tamamen kaybolmadığını gösteriyor. Yine de tek başına yeterli değil. Kalıcı fiyatlama için bilançodaki operasyonel toparlanmanın önümüzdeki çeyreklerde devam etmesi gerekir.

Takas Göstergesi İlk Tarih Son Tarih Değişim
Kurumsal yatırımcı payı %20,09 %23,39 +3,3 puan
Bireysel yatırımcı payı %79,91 %76,61 -3,3 puan

EMKEL Bilançosu Güçlü mü?

EMKEL 2026 ilk çeyrek bilançosu geçen yılın aynı dönemine göre belirgin bir toparlanma gösteriyor. Satışlar artmış, brüt kâr güçlü yükselmiş, FAVÖK pozitife dönmüş ve esas faaliyet kârı artıya geçmiş. Bu taraflar şirket lehine.

Ama net zarar hâlâ devam ediyor. Nakit seviyesi ciddi şekilde düşmüş, net borç sınırlı artmış ve net parasal pozisyon kaybı dönem sonucunu aşağı çekmiş. Bu nedenle bilanço için “tam anlamıyla rahat” demek zor.

Benim bu bilançodan çıkardığım ana mesaj şu: EMKEL’de operasyonel iyileşme başlamış görünüyor. Şirket satış ve brüt kâr tarafında geçen yılın oldukça üzerinde bir performans yakalamış. Ancak bu toparlanmanın piyasa tarafından daha güçlü fiyatlanması için net zararın kâra dönmesi, nakit tarafının güçlenmesi ve borçluluk göstergelerinin daha kontrollü hale gelmesi gerekiyor.

Önümüzdeki çeyreklerde özellikle brüt kâr marjının korunup korunmadığı, FAVÖK’ün pozitif kalıp kalmadığı, net zararın kapanıp kapanmadığı ve işletme nakit akışının daha güçlü hale gelip gelmediği izlenmeli.

PiyasaDetay’da yayımlanan diğer şirket finansalları ve ilk çeyrek değerlendirmeleri için bilanço analizleri arşivimizi takip edebilirsiniz.

Bu içerik yatırım tavsiyesi değildir. Hisse senedi piyasalarında fiyatlamalar bilanço verileri, sektör koşulları, borçluluk yapısı, nakit akışı, net zarar, aracı kurum işlemleri, takas değişimleri, haber akışı ve genel piyasa koşullarına göre değişebilir.

Yorumlar

Görüşünüzü paylaşabilirsiniz. Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanır.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmaz. Spam ve reklam içerikli yorumlar onaylanmaz.